Pielęgnacja i choroby roślin

Praktyczne wskazówki i zasady pielęgnacji roślin

  • do podlewania używaj zawsze letniej wody
  • nie dolewaj nigdy wody, jeśli czerwony pręcik wskaźnika nie osiągnie poziomu minimum – gdy to nastąpi poczekaj jeszcze 1-3 dni, aż roślina wypije całą wodę; granulat jest wilgotny jeszcze przez ten okres, a korzenie świetnie oddychają
  • umyj roślinę przynajmniej 2 razy w roku pod prysznicem, najlepiej w czasie wymiany długoterminowego nawozu
  • jeśli na liściach tworzy się osad z twardej wody w razie częstego zraszania, nabłyścić liście z pominięciem najmłodszych liści (nie nabłyszcza się liści z meszkiem, paproci, kaktusów)
  • jeśli na wierzchniej warstwie granulatu tworzy się biały osad, ze względów estetycznych wymień tę warstwę na świeżą
  • usuwaj zwiędnięte i suche liście (roślina ma zdobić!) jeśli zauważysz żółknięcie liści lub inne niepokojące objawy, staraj się znaleźć przyczynę

Choroby występujące u roślin

Choroby grzybowe

choroby grzybowe
Do często występujących chorób roślin zaliczamy choroby grzybowe, które tym częściej się pojawiają im więcej błędów popełniamy w zakresie pielęgnacji i podlewania naszych roślin. Do głównych objawów infekcji należą: plamy na liściach, biały mączysty i filcowaty nalot, drobne żółte lub rdzawo-pomarańczowe plamy – brązowienie i gnicie pęd oraz liści. 

Jednymi z bardziej popularnych środków do zwalczania chorób grzybowych są Biosept 33 SL i Previcur Energy 840 SL – stosowany do odkażania bryły korzeniowej i oprysku. Pierwszy z nich wyprodukowano na bazie ekstraktu z grejpfruta, którego zawartość wynosi 33%. Biosept jest preparatem naturalnym, nisko toksycznym i przy tym bardzo skutecznym, szczególnie w zwalczaniu początkowych i niezaawansowanych infekcji grzybowych. Biosept oprócz właściwości grzybobójczych podnosi również odporność roślin, jest też środkiem łatwo dostępnym na rynku. Wszystkie te właściwości powodują, że Biosept jest pierwszym lekiem z wyboru w zwalczaniu infekcji grzybowych roślin.

Do innych chorób roślin ozdobnych należą te związane z działaniem szkodników, a wśród nich najczęściej występujące choroby wywołane przez przędziorki nazywane też czerwonymi pajączkami oraz wełnowce. Zarówno przędziorki jak i wełnowce lubią wysoką temperaturę, przy czym przędziorki preferują suche powietrze, a wełnowce – wilgotne. Najwięcej infekcji tymi szkodnikami występuje latem.

Przędziorki

choroby roślin przędziorki
Przędziorki, których larwy – koloru białego i osobniki dorosłe – w postaci maleńkich pajączków koloru jasnobrązowego lub czerwonego tkających małe pajęczynki, z łatwością rozpoznamy na spodniej stronie liści, gdzie intensywnie żerują. Nakłuwają one tkanki liści i wysysają soki, skutkiem czego powstają jasne plamki na liściach, a następnie liście żółkną i usychają. W zaawansowanym stadium choroby pojawia się pajęczyna. Przędziorki atakują głównie rośliny z rodzaju: Bambus, Aralia, Ficus, Schefflera, Kroton i Anturium. Skuteczne w ich zwalczaniu są środki chemiczne stosowane do oprysku: Magus i Sanium.

Wełnowce

choroby roślin wełnowce
To owady okryte charakterystycznym białym woskowym oprzędem przypominającym kawałki białej waty. Wysysają one soki roślin i zostawiają odchody w postaci lepkiej wydzieliny, zawierającej duże ilości cukrów zwanej spadzią, która służy za pożywkę dla grzybów zwanych sadzakami – rozwijających się na powierzchni roślin i silnie oszpecających łodygi i liście. Przy dużej liczbie szkodników dochodzi do zamierania wierzchołków roślin i obumierania nawet całych pędów, które należy wtedy usunąć. Pojedyncze szkodniki można zmyć wacikiem zmoczonym w denaturacie, przy masowym występowaniu stosujemy metody inwazyjne w postaci oprysku środkami chemicznymi takimi jak: Confidor lub Promanal 60EC. Opryski należy powtarzać wielokrotnie. Wełnowce atakują głównie rośliny z rodzaju Ficus, Schefflera, Bluszcz, Cissus i Fitonia.

Mszyce

mszyce choroby roślin
To drobne owady wysysające soki z roślin. Żerowanie tych szkodników powoduje zahamowanie wzrostu roślin. Uszkodzone liście i kwiaty są zniekształcone i oblepione tzw. spadzią. Mszyce zwalczamy środkami Confidor i Decis.

Mączliki


Mączliki (białe muszki) żerują na dolnej stronie liści i żywią się ich sokami. Objawami są osłabienie wzrostu roślin i słabe kwitnienie. Na liściach pojawia się spadź, która jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Zaatakowane liście żółkną i opadają. Mączliki zwalczamy środkami Confidor i Decis.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1148 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-17
Bardzo ładne doniczki, polecam
2024-03-12
wszystko super
pixel